20.10.2021 tarihli Elele Dergisi Köşe Yazım

Cinsel ilişki sırasında erkeğin sertliğinin gitmesi neden olur? Cinsel Terimler Sözlüğü’nün bu maddesinde internette çok aranan sorulardan birinin yanıtına bakıyoruz. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Berkan Reşorlu, ereksiyon sorunu olarak da adlandırılan iktidarsızlık problemi hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Reşorlu, “Erektil disfonksiyon ya da iktidarsızlık tatmin edici cinsel performansa izin verecek düzeyde ereksiyonun (sertleşme) başlatılamaması ya da sürdürülememesi durumudur” diyor.

SERTLEŞME SORUNU NEDEN OLUR?

Reşorlu şöyle devam ediyor: Cinsel uyarı ile birlikte ortaya çıkan hormon salınımı ve sinirsel uyarı ile birlikte penise kan taşıyan damarlarda genişleme, kanı toplayan damarlarda ise kapanma meydana gelerek kan penis içinde depolanır. Penisin kanla dolması ile birlikte ise sertleşme olayı gerçekleşir. Ereksiyonun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için hormonal, sinirsel, damarsal ve penise ait doku kompartmanlarının koordineli ve düzgün olarak çalışması gerekmektedir. Bu yapılarda meydana gelen sorunlar ve aksamalar sertleşme sorununa yol açmaktadır.

GÖRÜLME SIKLIĞI VE RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Dünya genelinde yapılan geniş serili bir çalışmada 40-70 yaş arası erkeklerde yüzde 52 oranında erektil disfonksiyon görüldüğü saptanmıştır. Ülkemizde yapılan bir çalışmada ise bu yaş grubunda sertleşme sorununun yüzde 69 oranında görüldüğü tespit edilmiştir. Dünya genelinde 20 – 75 yaş arasındaki erkeklerin yaklaşık yüzde 16’sının yani tahminen 152 milyon erkeğin ereksiyon sorunu yaşadığı düşünülmektedir. Dünya genelinde sertleşme sorunu yaşayan erkek sayısının 2025 yılına gelindiğinde ise 322 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir.

SERLEŞME SORUNU NEDEN OLUR?

Erektil disfonksiyon çok fazla sayıda nedene bağlı olarak gelişebilir. Ama temel olarak fiziksel ve/veya psikojenik kökenli olabilir:

 • Damarsal
 • Sinirsel
 • Hormonal
 • Penis dokusundaki bozuklular
 • Stresli yaşam
 • Endişeler
 • İş, aile, çevre ilişkilerindeki yaşanan sorunlar
 • Diğer altta yatan psikojenik nedenler

Kişilerin cinsel yaşantılarını ve ereksiyon kalitelerini etkileyebilmektedir. Altta yatan sebebin tam olarak ortaya konulması ise etkin tedavi yapılabilmesi açısından oldukça önemlidir.

SERTLEŞME SORUNU NASIL ANLAŞILIR?

Peki, sertleşme sorunu nasıl anlaşılır?  Dr. Reşorlu bu soruyu şöyle yanıtlıyor:

 • Hem medikal hastalıklar ayrıntılı bir biçimde sorgulanmalı hem de hasta ve partnerinden seksüel anamnez alınmalıdır.
 • Her hastaya genital, üriner, hormonal, vasküler ve nörolojik hastalıklar açısından sistemik bir muayene yapılmalıdır.
 • Erektil disfonksiyon ön tanısı ile değerlendirilen hastalarda risk faktörlerini ortaya koymak ve çeşitli fiziksel hastalıkları dışlamak amacıyla birtakım laboratuvar testlerinin yapılması önerilmektedir.
 • Bunların dışında üroloji uzmanının gerekli görmesi durumunda Nokturnal Penil Tümesans Testi (NPT) ve çeşitli damarsal görüntülemeler (penil doppler, kavernozometri, arteriografi) yapılabilmektedir.

SERTLEŞME SORUNU TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Peki, sertleşme sorunu nasıl tedavi edilir? Reşorlu şu bilgileri paylaşıyor:

 • Yaşam tarzı değişiklikleri ve risk faktörlerinin belirlenmesi:
  Sigarayı bırakmak, daha az alkol tüketmek ve düzenli egzersiz yapmak başlıca öneriler arasındadır. Bununla birlikte şeker, tuz ve yağlı yiyeceklerin kısıtlanması, kalp ve damar sağlığını koruyacak şekilde beslenmek hem cinsel performans kalitesinde artış hem de genel sağlık ve yaşam kalitesinde iyileşme sağlayacaktır.
 • Ağızdan ilaç tedavisi:
  Erektil disfonksiyon tedavisinde ilk önerilen tedavi penisteki damarlarda genişlemeye neden olan ve kan akımını artıran ilaçlardır. Başlıca yan etkileri ise baş ağrısı, burun tıkanıklığı, yüzde kızarıklık, mide yanması, geçici görme bozukluğu ve uyuşukluk hissidir. Nitrat içeren ilaç kullanan hastalarda kullanımının ani kan basıncı düşüklüğüne neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu ilaçların kardiyak ve sistemik yan etkileri bulunduğu için tedavi öncesi mutlaka doktor kontrolü gereklidir.
 • ESWT (Düşük yoğunluklu şok dalga tedavisi):
  Düşük yoğunluklu ses dalgaları ile peniste doku yenilenmesi ve yeni damar oluşumu sağlayarak sertleşme sorunu için çözüm sağlayan bir uygulamadır. Anestezi gerektirmeyen bir işlem olup poliklinik şartlarında 20’şer dakikalık 6 seans halinde uygulanmaktadır. Hasta uygulama sonrası günlük yaşamına devam edebilmektedir. Bu işlem ile hastaların yüzde 70 – 80’inde başarılı sonuçlar elde edildiği görülmektedir. Herhangi bir risk içermemesi ve yüksek etkinliği nedeniyle Avrupa kılavuzlarında 1. basamakta önerilen tedavi yöntemleri arasında yerini almıştır.
 • Vakum cihazları:
  Penis üzerine yerleştirilen silindir biçimli bu cihazlar negatif basınç etkisiyle kanı penis içinde toplayarak ereksiyonu sağlarlar. Ereksiyon kusurlarının tedavisinde güvenli ve etkili bir yöntemdir. Vakum işleminden sonra penis köküne yerleştirilen sıkma halkasının 30 dakikadan uzun süreli kullanımı önerilmemektedir. Aksi takdirde peniste uyuşma, his kaybı gibi yan etkiler bildirilmektedir.
 • İntrakavernozal enjeksiyonlar: Hastanın kendisinin penis içerisine ince uçlu bir enjektör yardımıyla ilaç enjekte etmesi esasına dayanır. Verilen ilaç kan damarlarını genişleterek penisin kanla dolmasını ve ereksiyona geçmesini sağlar. En sık izlenen yan etkisi ilaç uygulanan alanda oluşan skar dokusudur. Çok nadiren enjeksiyon sonrası baş dönmesi ve hipertansiyon bildiren hastalarda olmaktadır. Eğer ilaç uygulaması sonrası 4 saat içinde ereksiyon sonlanmaz ise priapizm olarak adlandırılır ve acil müdahale gerekmektedir.
 • PRP ve kök hücre uygulaması:
  Henüz kanıta dayalı olmayan deneysel tedavi yöntemleridir. Bu tedavi yöntemlerinin faydalı olduğuna yönelik çalışmalar umut vericidir ancak bu konuda kanıt düzeyi yüksek daha geniş çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu tedavilerden PRP işleminde amaç büyüme faktörlerinden zengin trombositlerin hücre yenilenmesi ve onarımı sağlayan etkilerinden faydalanmaktır. Kök hücre tedavisinde ise kök hücrelerinin hasarlı hücrelerin yerini alması ve o bölgeye normal kan akışını tekrar sağlaması amaçlanmaktadır.
 • Penis protezi (Mutluluk çubuğu): 
  Penis protezleri, penisin sertleşmesini sağlayan dokuların içine ameliyatla yerleştirilen silikon implantlardır. Bükülebilir ve şişirilebilir olmak üzere 2 tipi bulunmaktadır.

Sertleşme sorununa diğer tedavilerden yeterli yanıt alınamayan veya hastanın beklentilerinin karşılanamadığı durumlarda uygulanmaktadır. Hastaların cinsel hayatlarında bundan sonra sertleşme sorunu yaşamayacak olması ise işlemin avantajıdır.

Yayın : https://www.elele.com.tr/seks-ve-cinsel-terimler-sozlugu/cinsel-iliski-sirasinda-erkegin-sertliginin-gitmesi

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *