Mikro TESE

Mikro TESE

Mikro TESE (Mikroskop altında Testiküler Sperm Ekstraksiyonu), erkek infertilitesi (kısırlık) vakalarında başvurulan cerrahi bir yöntemdir. Menisinde hiç sperm bulunmayan (azospermi) ya da sperm kalitesi ağır derecede bozulmuş kişilerin tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmasına olanak sağlamak için testisinin açılıp sperm aranması işlemidir.

Mikro TESE Nasıl Yapılır?

Bu işlemde testis dokusu güçlü ameliyat mikroskobu altında büyük büyütmede incelenerek, dolgun görülen tübüllerden küçük boyutlarda doku örnekleri alınır. Canlı sperm hücresi bulunursa ve anneden alınan yumurtalar hazırsa aynı gün tüp bebek işlemi için kullanılır ya da ileride yapılacak tüp bebek tedavisinde kullanılmak üzere dondurularak saklanır.

Mikro TESE’nin Klasik TESE Operasyonuna Üstünlüğü Nedir?

Mikro TESE yönteminde klasik TESE işlemine göre çok daha az doku örneği alındığı için testis dokusunun zarar görme ihtimali daha düşüktür. Sperm yapımının olduğu tübüllerin mikroskop büyütmesi ile incelenmesi sperm bulma ihtimalini arttırmakta, daha çok sayıda ve daha iyi kalitede sperm elde edilmesine imkan sağlamaktadır. 

Mikro TESE ameliyatında Sperm Hücresi Bulunamazsa Ne Yapılmalıdır?

Mikro TESE ile sperm bulunmazsa alınan dokulardan mutlaka patolojik inceleme yapılmalıdır. Patolojik inceleme hastanın bundan sonra izleyeceği süreç konusunda yol gösterici olacaktır. Mikro TESE yönteminin başarısız olduğu vakalarda tekrarlayan uygulamalarda sperm elde etme ihtimali yaklaşık %20-30 arasında değişmektedir. Yine son yıllarda TESE ile sperm elde edilemeyen olgulara ROSİ yöntemi alternatif bir tedavi yaklaşımı olarak sunulmaktadır. Rosi Tekniğinde (Round Spermatid Enjeksiyonu) normalde döllenme sağlamak için gerekli kapasiteye sahip olmayan öncül sperm hücreleri (round spermatid) birtakım süreçlerden geçirilerek yardımcı üreme tekniklerinde kullanılmaktadır.

NOT : Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.