Su Buharı Tedavisi

İyi huylu prostat büyümesi (BPH) olan hastalarda büyümüş prostat dokusunu küçültmek ve prostat büyümesinin neden olduğu şikayetleri azaltmak için su buharı enerjisinin kullanıldığı invaziv olmayan bir tedavi yöntemdir. Özellikle 50 yaş üzeri, prostat hacmi 30-80 cc olan erkeklerde kullanımı önerilmektedir.

İdrar yolundan bir endoskop vasıtasıyla prostata kapalı olarak girilir ve vücut dışında radyofrekans enerjisi yardımıyla oluşturulan sıcak su buharı bir iğne yardımıyla hedeflenen noktalardan prostat dokusunun içine aktarılır. Aktarılan enerji hücre ölümüne yol açarak prostat dokusunda küçülmeye yol açar. Hastaların birçoğunda 2. haftadan itibaren şikayetlerde azalma ve rahatlama başlar. İşlemden 3 ay sonra ise maksimum etkinliğe ulaşılır.

İşlem yaklaşık 10-15 dakika sürer ve günü birlik olarak gerçekleştirilir. Lokal anestezi, sedasyon veya genel anestezi altında uygulanabilir. Ofis ya da ameliyathane ortamında uygulanabilir. Hastalar birkaç gün içerisinde gündelik yaşantısına dönebilmektedir.

Diğer Yöntemlere Göre Üstünlüğü ve Avantajları Nedir?

1. Lokal anestezi altında uygulanabilir. Kronik hastalıkları nedeniyle genel anestezi alamayan veya anestezi almak istemeyen hastalarda lokal anestezi altında da uygulanabilen bir prostat büyüme tedavisidir.

2. Cinsel fonksiyonlar korunur. Ereksiyon hiç etkilenmezken, ejakülasyon (boşalma) büyük oranda korunur. Retrograd ejakülasyon (meninin boşalma sırasında idrar torbasına kaçması) ihtimali %1-2 olarak bildirilmektedir.

3. Günübirlik bir işlemdir. Yatış gerektirmez.

4. Oldukça güvenlidir. Komplikasyon (kanama vb) ihtimali oldukça düşüktür.

5. İyileşme ve gündelik hayata dönüş çok hızlıdır.