Peyronie Hastalığı

peyronie hastalığı tedavisi

Peyronie hastalığı sebebiyle oluşan eğrilik ve ağrılı ereksiyonlar cinsel ilişkiyi zorlaştırmakta hatta bir süre sonra olanaksız hale getirebilmektedir. Hastalık doğal seyrine bırakıldığında sıklıkla daha kötüye gitmekte ve bir noktadan sonra stabil halde kalmaktadır.

Peyronie hastalığı nedir?

Peyronie hastalığı peniste sertleşmeyi sağlayan süngerimsi dokuların etrafını saran dış kılıfın yapısında meydana geleb yapısal değişikliklerle (plak ve skar dokusu gelişimi) karakterize bir bozukluktur. Her yaş grubunu etkilese de sıklıkla 40 – 70 yaş arasında izlenen bu hastalık erkeklerin yaklaşık %6’ı etkilemektedir. Hastalığın sıklıkla ağrı ile seyrettiği ve cilt altında yumuşak nodüllerin ele geldiği yaklaşık 6 – 12 ay süren akut fazı ve peniste ağrının gerileyip sert plakların, eğrilik gibi şekil bozukluklarının ve sertleşme problemlerinin oluştuğu kronik fazı vardır.

Peyronie hastalığı Tedavisi Fiyatlari Ankara

Peyronie Tedavisi Fiyatları Ankara

Peyronie hastalığı tedavisi fiyatı uygulanan tedavi yöntemine göre değişkenlik göstermektedir. Ağızdan alınan ilaçlar, penis içine uygulanan enjeksiyonlar, ESWT ve p-shot tedavileri, vakum ve traksiyon cihazları ya da cerrahi tedaviler bu amaçla kullanılmaktadır. Peyronie hastalığının tedavisi ve uygulanacak tedavi yönteminin maliyeti konusunda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Peyronie ameliyatı hakkında güncel paylaşımlar yaptığım instagram hesabımı beğenip takip etmeyi unutmayın.

Peyronie hastalığı belirtileri nelerdir

Peyronie hastalığı belirtileri nelerdir?

Hastalığa bağlı oluşan eğrilik ve ağrılı ereksiyonlar cinsel ilişkiyi zorlaştırmakta hatta bir süre sonra olanaksız hale getirebilmektedir.

Peyronie hastalığı tedavi yöntemleri nelerdir

Peyronie tedavi yöntemleri nelerdir?

 1. Yaşam Tarzı Değişiklikleri
  Sigarayı bırakmak, alkol tüketimini azaltmak, düzenli spor ve egzersiz yapmak, dengeli ve düzenli beslenmek, stresten uzak durmak, uykuyu iyi almak bu hastalıktan korunmak ve ilerlemesini yavaşlatmak için önerilen yaşam tarzı değişiklikleridir.
 2. İlaç Tedavileri
  Ağızdan alınan ilaçlar ve penise enjeksiyon şeklinde uygulanan ilaçlar bu hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. ESWT (Düşük Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi)
  Şok dalga tedavisi peyronie hastalığının tedavisinde kullanılan ve kalıcı etki sağlayan bir tedavi yöntemidir. Ağrısız ve anestezi gerektirmeyen bir işlem olup, klinik şartlarında uygulanmaktadır.  Peyronie hastalığının tedavisinde genellikle 12 seans uygulanması önerilmektedir. Şok dalgaları ile peniste yeni damar oluşumu ve doku yenilenmesi sağlanmakta, bu sayede peyronie plaklarının gerilemesi, ereksiyon kalitesinin artması ve uzun dönemde de penisteki şekil bozukluklarının ve eğriliğin düzelmesi amaçlanmaktadır.
 4. Penis İçi P-Shot Uygulaması
  Özellikle son yıllarda, P-shot uygulamaları peyronie hastalığının tedavisinde tek başına veya diğer tedavilerle birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Penis dokularında hücre yenilenmesi sağlayan bu tedavi yönteminin peyronie hastalığının tedavisinde kullanılması ile ilgili yapılan çalışmalarda olumlu sonuçlar bildirilmektedir.
 5. Penis Traksiyon Cihazı
  Peniste kısalma ve şekil bozukluğu oluşmaması için özellikle akut fazda kullanımı önerilmektedir. Günde 1-3 saat arası 6 aylık kullanım sonucunda eğrilikte %30’a varan oranda düzelme olduğunu ve peniste meydana gelen kısalmanın büyük oranda düzeldiğini bildiren çalışmalar vardır.
 6. Ameliyat (Cerrahi Tedavi)
  Bu amaçla uygun olan vakalarda plikasyon teknikleri kullanılarak eğriliğin ters tarafına penis üzerine plikasyon dikişleri konularak eğrilik düzeltilebilir. Daha komplike olan olgularda ise peniste oluşan plak bölgeleri çıkartılarak yerine bacak veya ağız mukozasından alınan yamalar (greft) ya da sentetik greft konularak düzeltme sağlanabilmektedir. Ereksiyonun izlenmediği ya da greft meteryalleri ile şekil bozukluğunu düzeltme imkanı olmayan olgularda ise “Penil Protez” uygulaması gerekmektedir.

Peyronie ameliyatı hakkında güncel paylaşımlar yaptığım facebook sayfamı beğenip takip etmeyi unutmayın.

Peyronie hastalığı neden oluşur

Peyronie hastalığı neden oluşur?

Peyronie hastalığının neden oluştuğu kesin olarak bilinmese de en çok kabul edilen görüş penis dış kılıfının tekrarlayan mikrotravmalara maruz kalmasıdır. Diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları, yüksek kolesterol, düşük testosteron ve geçirilmiş pelvik cerrahi girişimler bu hastalığın gelişimi açısından risk faktörleridir. Yine bağ dokusu hastalığı olan kişilerde bu hastalığın daha sık izlendiği görülmektedir.

Peyronie ameliyatı hakkında güncel videolar paylaştığım youtube kanalıma abone olmayı unutmayın.

KONU ÖZETİ

✅ Hastalık Adı Peyronie Hastalığı
✅ Belirtileri Sertlik, Eğrilik, Ağrı, Ereksiyon Sorunu
✅ Nedenleri Mikrotravma, Bağ Dokusu Hastalıkları, Diyabet, Hipertansiyon…
✅ Tedavi Seçenekleri İlaç, ESWT, P-Shot, Traksiyon, Cerrahi
✅ Tedavi Fiyatı Görüntüle

Sıkça Sorulan Sorular


Peyronie plağı nedir?

Peyronie plağı, peniste sertleşmeyi sağlayan süngerimsi dokuların etrafını saran dış kılıfın yapısında meydana değişiklikler sonucu gelişen sert skar dokusudur.

Peyronie hastalığı kendiliğinden geçer mi?

Peyronie hastalığının kendiliğinden düzelme ihtimali düşük bir olasılıktır. Hastalık doğal seyrine bırakıldığında sıklıkla daha kötüye gitmekte ve bir noktadan sonra stabil halde kalmaktadır. Stabil hastalık dönem dönem alevlenmeler göstererek daha kötüye gidebilmekte, nadiren ise (%2-10) kendiliğinden iyiye gidiş gösterebilmektedir.

Peyronie cinsel ilişkiye engel mi?

Peyronie hastalığına bağlı oluşan eğrilik ve ağrılı ereksiyonlar cinsel ilişkiyi zorlaştırmakta hatta bir süre sonra olanaksız hale getirebilmektedir. Hastalığın ilerlemesi ile birlikte oluşan sertleşme sorunları da cinsel sağlık üzerine olumsuz etki yapmaktadır.

Peyronie tedavisi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Peyronie hastalığı ağızdan alınan ilaçlar, penis içi enjeksiyonlar, ESWT ya da ameliyat hangi yöntemle tedavi edilirse edilmiş olsun ileride tekrar etme potansiyeli olan bir rahatsızlıktır. Hastaların tedavi sonrası yaşam tarzına dikkat etmeleri çok önemlidir. Sigarayı bırakmak, alkol tüketimini azaltmak, düzenli spor ve egzersiz yapmak, dengeli ve düzenli beslenmek, stresten uzak durmak, uykuyu iyi almak bu hastalıktan korunmak ve tekrarını önlemek için uyulması gereken kurallardır.

Peyronie hastalığı ne sıklıkla görülür?

Her yaş grubunu etkilese de sıklıkla 40 – 70 yaş arasında izlenen bu hastalık erkeklerin yaklaşık %6’ı etkilemektedir.

NOT : Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Haberler

HÜRRİYET

Tüm haberleri incele

Peyronie hastalığı hakkında sizden gelen sorular ve yorumlar


 

2 thoughts on “Peyronie Hastalığı

 1. Dogan says:

  Ben 50 yaşında 30 derece eğilirken dolayı yama yöntemi ameliyat oldum daha önceden ağrım oluyordu şu an hiçbir şikayetim peyronie ameliyatından dolayı kalmadı fakat 3cm kısaltma oldu arti penisimin derisini devamlı geri çekmek zorundayım herhangi bir öneriniz olurmu saygılarımla.

  • Prof. Dr. Berkan REŞORLU says:

   Merhaba Doğan bey; penis büyütme ile ilgili yazımı okumanızı tavsiye ederim. Doğru bir öneride bulunabilmek için detaylı muayene olmanız gerekmektedir. Whatsapp üzerinden randevu talep edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *