Retrograd İntrarenal Cerrahi (RIRC)

RIRS ameliyatı ile herhangi bir kesi ya da delme işlemi yapılmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmekte; ertesi gün ise günlük yaşantısına dönebilmektedir. Komplikasyon (istenmeyen yan etki) oranı oldukça düşük, başarı oranları yüksek bir ameliyat tekniğidir.

RIRS ameliyatı nedir?

RIRS ya da RİRC ameliyatı; esnek yapıda (fleksibl) ince bir endoskop vasıtasıyla, vücuda herhangi bir delik ya da kesi açmadan, idrar kanalından böbreğe kadar girilip, buradaki taşların lazer yardımıyla kırılması ya da alınması işlemidir. Bu işlem için üretilmiş özel endoskoplar (fleksibl üreterorenoskop) kullanılmaktadır. Yaklaşık 60-70 cm uzunluğunda ve 3 mm kalınlığında ki bu aletlerin ucları cerrah tarafından cihazın arkasından kumanda edilebilmektedir. Bu yolla böbreğin her bir odacığına girilebilmekte ve tespit edilen taşlara ulaşılarak lazer yardımıyla kırılabilmektedir.

RIRS açılımı nedir?

Açılımı Retrograde Intrarenal Surgery olan RIRS ameliyatı, Türkçe olarak Retrograd İntrarenal Cerrahi ya da RİRC olarak da adlandırılmaktadır.

RIRS ameliyatı nasıl yapılır?

RIRS ameliyatı nasıl yapılır?

Genel ya da spinal (belden uyuşturma) anestezi altında yapılır. Hasta sırt üstü yatırılarak, doğum (litotomi) pozisyonuna alınır. Fleksibl (esnek) yapıda ince bir endoskop vasıtasıyla, vücuda herhangi bir delik ya da kesi açmadan, idrar kanalından böbreğe kadar girilip, buradaki taşlar lazer yardımıyla kırılmakta ya da basketle alınmaktadır.

Bu işlem için özel üretilmiş fleksibl üreterorenoskoplar kullanılmaktadır. Yaklaşık 60-70 cm uzuluğunda ve 3 mm kalınlığındaki bu aletlerin ucları cerrah tarafından cihaz arkasından kumanda edilebilmektedir. Bu sayede böbrekte bulunan her bir odacığına girilebilmekte ve buradaki taşlara ulaşılarak lazer yardımıyla kırılabilmektedir. Gerektiğinde basket kateter denilen alet yardımıyla taş parçaları dışarı alınabilir.

Böbrek taşı çok büyükse, kanal duvarında bir yaralanma oluşmuşsa ya da ciddi ödem oluşmuşsa mesane ile böbrek arasına idrar akışının sağlanması amacıyla stent konulabilir. Yerleştirilen bu stent yaklaşık 1-2 hafta sonra alınmaktadır.

RIRS ameliyatı fiyatı ankara

RIRS Ameliyatı Fiyatları Ankara

RIRS ya da RİRC ameliyatı fiyatı birçok faktöre göre değişebilir. Örneğin; işlem sırasında kullanılan cihaz ve malzemelerin kalitesi, ameliyatın yapıldığı hastane, ameliyatı yapacak doktorun deneyimi, ameliyat sonrası gereken kontroller ve ameliyatın zorluk derecesi gibi birçok faktör bu ameliyatın maliyetini belirlemektedir. Bu ameliyatı tecrübeli ekibimizle, son teknolojiyi ve en kaliteli malzemeleri kullanarak A sınıfı hastanelerde gerçekleştirmekteyiz. RİRC ameliyatı ücretleri hakkında bizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

RIRS hangi taşlara uygulanır?

RIRS ameliyatı hangi taşlara uygulanır?

Genel olarak 2 cm’den küçük taşlarda tercih edilen bir yöntem olarak kabul edilse de son yıllarda yayınlanan çalışmalar ve şahsi tecrübem böbreğin alt odacığı dışında yerleşen taşlarda 3 cm’ye kadar bu işlemin başarıyla uygulanabileceği yönündedir.

RIRS ameliyatı hakkında güncel paylaşımlar yaptığım instagram hesabımı beğenip takip etmeyi unutmayın.

URS ve RIRS ameliyatı farkı nedir?

URS ve RIRS farkı nedir?

URS ya da üreteroskopi; üreter adını verdiğimiz böbrek ve mesane arasında bağlantıyı sağlayan ince idrar kanalı taşlarının tedavisinde kullanılan, idrar kanalından girilerek yapılan endoskopik (kapalı) bir ameliyat yöntemidir. RIRS ya da RİRC ameliyatı da aynı prensiple idrar kanalından girilerek yapılan endoskopik (kapalı) bir ameliyat yöntemidir. Ama bu işlem böbrek içerisinde yerleşmiş taşları kırıp temizlemek için uygulanmaktadır ve esnek endoskoplar kullanılmaktadır.

RIRS ameliyatı hakkında güncel paylaşımlar yaptığım facebook sayfamı beğenip takip etmeyi unutmayın.

RIRS ameliyatı her yaş grubuna uygulanabilir mi?

RIRS ameliyatı her yaş grubuna uygulanabilir mi?

RIRS ya da RİRC ameliyatı her yaş grubunda hastaya güvenle uygulanabilmektedir. Ancak çocuklarda böbreğin ve idrar kanallarının küçük olması sebebiyle özel minyatür cihazlar kullanılmalı ve cerrahın bu konuda yeterli deneyime sahip olması şarttır. Bebeklerde ve çocuklarda böbrek taşı ameliyatı alanında başarı oranlarım genel literatürün bir hayli üzerindedir ve dünyadaki en geniş serilerden birine sahibim. Bu konuda 80’den fazla uluslararası makalem yayınlanmıştır.

Çalıştığımız kurumlarda yurtiçinden ve yurtdışından gelen pek çok meslektaşımıza bu cerrahiler konusunda eğitim verdik. Onlarca sempozyum ve konferans düzenledik. Okul öncesi çocuklarda lazerle kapalı böbrek taşı ameliyatı serisini dünya genelinde ilk defa biz yayınladık (J Ped Surg 2011). Bu cerrahilerin uygulandığı en küçük çocukları literatürde o dönemde ilk biz bildirdik. Tüm bu deneyimimizle ve birikimlerimizle bebeklerde ve çocuklarda taş ameliyatlarını oldukça yoğun olarak etkili ve güvenli bir şekilde uygulamaya devam etmekteyim.

RIRS ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

RIRS ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

RIRS ameliyatı öncesi hastanın detaylıca doktoruyla konuşması çok önemlidir. Ameliyatta yapılması planlananlar, sonrasındaki riskler ve süreç hakkında detaylı bir şekilde konuşulmalıdır.

RIRS ameliyatı spinal veya genel anestezi altında yapılan bir işlem olup öncesinde tüm ameliyatlarda olduğu gibi anestezi uygulanmasında sakınca olup olmadığı belli testlerle anestezi doktoru tarafından değerlendirilmelidir. Anestezi alacağı için hastanın ameliyattan önce 6-8 saatlik bir açlık süresinin olması gerekmektedir.

RIRS ameliyatı öncesi hastanın aktif idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığının mutlaka görülmelidir. Eğer kişide aktif bir üriner enfeksiyon varsa mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi takdirde sepsis gibi hayatı tehdit edebilecek ciddi tablolar ortaya çıkabilmektedir.

RIRS ameliyatı hakkında güncel videolar paylaştığım youtube kanalıma abone olmayı unutmayın.

KONU ÖZETİ

✅ Tedavi Seçeneği RIRS Ameliyatı
✅ Açılımı Retrograde Intrarenal Surgery
✅ Amacı Böbrek Taşlarının Lazer ile Temilenmesi ve Çıkarılması
✅ Tedavi Edilen Hastalıklar 2 cm’den Küçük Böbrek Taşları
✅ Tedavi Fiyatı Görüntüle

Sıkça Sorulan Sorular


RİRS Güvenirliliği ve Etkinliği

Herhangi bir kesi ya da delme işlemi yapılmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmekte; ertesi gün ise günlük yaşantısına dönebilmektedir. Komplikasyon (istenmeyen yan etki) oranı oldukça düşük, başarı oranları yüksek bir ameliyat tekniğidir. Aktif idrar yolu enfeksiyonuna sahip hastalar hariç tüm hastalara güvenle uygulanabilmektedir.

Kimler RIRS tedavisi için uygun değildir?

Komplikasyon (istenmeyen yan etki) oranı düşük ve başarı şansı oldukça yüksek bir ameliyat tekniğidir. Aktif idrar yolu enfeksiyonu olan hastalar dışında tüm hastalara güvenle uygulanabilmektedir. Ancak 2-3 cm’den büyük böbrek taş hastalıklarının tedavisinde etkinliği düşük olduğu için ilk tercih edilen tedavi yöntemi değildir.

RIRS ameliyatı acı verir mi?

RİRC ameliyatı anestezi altında gerçekleştirilen bir işlem olduğu için hastanın operasyon sırasında ağrı ya da acı duyması söz konusu değildir. Ameliyat günübirlik bir prosedür olup, hasta aynı gün taburcu olmakta ertesi gün ise gündelik yaşantısına dönebilmektedir.

RIRS ameliyatının avantajları nelerdir?

Herhangi bir delme ya da kesi işlemi yapılmadığı için hasta aynı gün taburcu edilebilmekte; ertesi gün ise normal yaşantısına dönebilmektedir. Başarı şansı oldukça yüksektir.  İstenmeyen yan etki oranı ise oldukça düşük bir ameliyat tekniğidir. Kan sulandırıcı ilaç kullanan ya da kanama bozukluğu olan, doğuştan böbrek anomalisi olan, kas iskelet deformiteleri olan ve bu nedenle diğer taş kırma prosedürlerinin uygulanamadığı hastalarda da güvenle uygulanabilen tek tedavi yöntemidir.

RIRS ile taş kırma işlemi böbreğe zarar verir mi?

RIRS ya da RİRC ameliyatı sırasında böbreğin parankim dediğimiz etli kısmına herhangi bir delme ya da kesme işlemi uygulanmamaktadır. Böbreğe tamamen idrar kanalı gibi doğal açıklıklardan girilmektedir ve taşa müdahele edilmektedir. Bu idrar kanallarının yaralanmaması ve zarar görmemesi için ameliyat sırasında kullanılan cihaz ve enstrümanların kalitesi ile cerrahın bu konudaki tecrübesi son derece önemlidir.

RIRS ameliyatı sonrası hastalar nasıl takip edilmelidir?

RIRS ya da RİRC ameliyatı sonrası hastalar aynı gün taburcu edilebilmektedir. Ameliyat sonrası ilk 6 saat anestezi süreci sonlanıncaya kadar hastanede takip edilmekte, sonrasında bir engel durum yoksa taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrası tam taşsızlık sağlanmışsa tekrar taş oluşmaması için gerekli önlem ve tedbirler alınmalı, hasta ile konuşularak takip şeması oluşturulmalıdır. Ameliyat sonrası dönemde enfeksiyon, idrarda kanama ya da ağrı gibi oluşabilecek komplikasyonlar açısından hasta bilgilendirilmeli; şikayeti olması durumunda mutlaka doktoruna başvuru yapması gerektiği anlatılmalıdır.

RIRS işlemden sonra hastaya sonda takılır mı?

RIRS ameliyatı sonrası genellikle sonda takılmasına gerek olmamaktadır.

RIRS sonrası tekrar ameliyat olmam gerekir mi?

  • Böbrek taşları RİRC ameliyatı sonrası tekrar oluşabilir,
  • Taşların boyutu, sertliği veya başka nedenlerden ötürü tek seansta tamamen temizlenemeyebilir,
  • İdrar kanal darlığı, enfekte idrar gibi sebeplerden ötürü içeriye stent konularak işlem sonraki bir seansa ertelenebilir.

Bu gibi durumlarda tekrar ameliyat gereksinimi olabilir. Tekrar ameliyat ihtiyacının oluşma ihtimali böbrek taşlarının yerleşim yerine, kişinin yaşına, sertliğine ve büyüklüğüne, mevcut metabolik bozukluklarına, böbrek anatomisine ve hastaya ait diğer faktörlere göre değişebilir. Ayrıca, ameliyat sonrası böbrek taşlarının tekrar oluşmasını önlemek için verilmişse ilaç tedavilerine ve önerilen diyete uymak da çok önemlidir.

RIRS ameliyatından ne kadar süre sonra normal hayata dönülür?

RİRC ameliyatı sonrası hastanede 6 saatlik bir gözlem sürecinin ardından engel bir durum yoksa hasta aynı gün taburcu edilmektedir. Hastalar ameliyat günü istirahat ettikten sonra ertesi gün gündelik yaşantısına dönebilmektedir. 

NOT : Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Haberler

CNN TURK

SÖZCÜ

Tüm haberleri incele

RIRS tedavisi hakkında sizden gelen sorular ve yorumlar


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir