Ses Dalgalarıyla Taş Kırma (ESWL)

ESWL (Vücut Dışı Şok Dalgaları ile Taş Kırma)

Bu teknikte bir jenaratörden üretilen ses dalgaları floroskopi ve/veya ultrason kılavuzluğunda ciltten böbrek taşına iletilmekte, güçlü titreşimlerle kırılan taş parçaları idrar yoluyla vücuttan dışarı atılmaktadır. İşlem, taşın büyüklüğü ve bulunduğu bölgeye, kullanılan cihaza göre değişmekle birlikte yaklaşık 30-45 dk arasında sürmektedir. Tam taşsızlık sağlanması için ek seans ihtiyacı olabilmektedir ancak 3 seanstan fazla uygulanması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. İşlem ayaktan yapılmakta olup, sonrasında hastanede kalınmasına gerek yoktur. Yeni jenerasyon cihazlar sayesinde çocuk hastalar dışında anestezi gereksinimi olmamaktadır. Ancak hastanın ağrı duymaması için işlem öncesi ağrı kesici kullanmasında fayda vardır.

ESWL İşlemi Kimlere Uygulanır?

İşlemin başarısı taşın boyutu, sayısı, yeri, sertliği, böbreğin anatomik yapısı ve taş ile cilt arası mesafe gibi birçok faktöre bağlı olmakla birlikte genellikle 2 cm’den küçük taşlarda tercih edilir. Çocuk hastalarda da bu işlem güvenle uygulanabilmekte, hatta çocuk hastalarda taşlar bu yöntemle daha kolay kırılmakta ve daha kolay dökülmektedir. Çocuk hastalar için tek çekince bu işlemin anestezi altında gerçekleştiriliyor olmasıdır.

ESWL İşlemi Kimlere Uygulanmaz?

Gebelerde, kan sulandırıcı ilaç kullanan ya da kanama bozukluğu olanlarda, aktif idrar yolu enfeksiyonu olanlarda, ana atardamarlarında anevrizma olanlarda ve böbrek çıkım darlığı olanlarda bu işlemin yapılması riskli ve sakıncalıdır.

Cerrahi Yöntemlere Göre Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

En önemli avantajları anestezi gerektirmemesi, istenmeyen etkilerinin (komplikayon) daha düşük olması ve ayaktan günübirlik uygulanabilmesidir. Dezavantajları ise başarı oranının (özellikle sert yapıda ve böbreğin alt odacığına yerleşmiş taşlarda) daha düşük olması ve taş parçalarının düşerken tıkanıklık ya da ağrı yapabilmesidir.

NOT : Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.