Adrenal Tümörler

Böbrek üstü bezleri (adrenal veya sürrenal bez) böbreklerin hemen üzerinde yer alan hayati önem taşıyan bazı hormonların salınımından sorumlu iki adet bez yapısında organdır.

Böbrek üstü bezinde rastlantı ile saptanan kitleler (adrenal tümörler) sık görülmekte ve özellikle yaşlanma ile sıklıkları artmaktadır. Bu kitleler genellikle herhangi bir cerrahi tedavi gerektirmeyen, iyi huylu ve fazla hormon üretimine neden olmayan kitlelerdir.

Belirtileri Nedir?

Eğer hormon salınımına yol açan bir kitle ise salınan hormona bağlı olarak yüksek tansiyon, çarpıntı, terleme, kilo alımı, kıllanma artışı, yüzde ve karında yağlanma artışı, baş ağrısı, sinirlilik, sivilcelenme ve cinsel işlev bozuklukları gibi sorunlara yol açar.

Kitle çok büyümüşse bası bulguları (kabızlık, karın ağrısı vs) ve karında ele gelen kitle; uzak organı metastazı yapmış ise buna bağlı şikayetlere (öksürük, kemik ağrısı, sarılık, bilinç bulanıklığı vs) yol açabilir.

Tanı Nasıl Konulur?

Rutin klinik yaklaşım, radyolojik tetkikler ile iyi huylu/kötü huylu ayrımını yapabilmek ve hormon testleri ile kitle ilişkili fazla homon salgısı olup olmadığını ortaya koymaktır. Adrenal tümörler; bilgisayarlı Tomografi (BT) veya Manyetik Rezonans (MR) testleri ile %90’ın üzerinde bir güçle iyi huylu / kötü huylu ayrımı yapılabilmektedir.

Ameliyat Ne Zaman Önerilir?

Kuşkulu kitlelerde, aşırı hormon yapımı ile ilişkili bulgular saptandığında, kitlenin boyutu 4 cm’den büyük veya yıllık izlemde 10 mm’den fazla büyüyor ise önerilmektedir. Tümör işlevselse yani hormon üretiyorsa öncelikle Endokrinoloji Uzmanı ile koordineli olarak ilaç tedavisi verilmeli, her şey kontrol altına alındıktan sonra ameliyat planlanmalıdır.

Genellikle 4cm’den küçük, iyi huylu görünümde olan ve aşırı hormon salınımına neden olmayan kitleler (adrenal tümörler) cerrahi önerilmeden takip edilir. 6 ay veya 1 yıl ara ile yapılan takiplerde genellikle kitle boyutu ve şüpheli hormon fazlalığının tetkik edilmesi yeterlidir.

Ameliyat kararı alınmışsa operasyon laparoskopik, robotik veya açık yöntemlerle yapılabilir. Laparoskopik ve Robotik Cerrahi deneyimli ellerde altın standarttır ve birçok avantaj sağlamaktadır. Kozmetik açıdan büyük bir kesi izinden kurtarmakta, konforlu ve hızlı bir iyileşme süreci sağlamaktadır.

NOT : Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Böbrek üstü bezi kitlelerinin (Adrenal Tümörler) tedavisi

Bu videoda sizlere; ‘’Böbrek üstü bezi kitlelerinin (Adrenal Tümörlerin) tedavisi’’ hakkında bilgiler verdim.

BANA ULAŞIN

Adrenal Tümörler - Böbrek üstü bezleri
Adrenal Tümörler - Böbrek üstü bezleri
Adrenal Tümörler - Böbrek üstü bezi hastalıkları