Yoğurt idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir mi?

Yoğurt idrar yolu enfeksiyonlarından korur mu? | Üroloji Kliniği

Yoğurt idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir mi?

Bu sorunun cevabı evettir. Prof. Dr. Berkan Reşorlu konuya şu şekilde açıklık getirmektedir.

Probiyotik içeren yoğurt, kefir ve bazı peynir türleri idrar PH seviyesini düşürmekte, güçlü antibakteriyel olan hidrojenperoksit üretmektedir. İdrar yolu enfeksiyonlarının en önemli kaynağı olan bağırsak ve genital bölgenin florasını düzenleyerek üriner sistem enfeksiyonlarının sıklığını önemli oranda azaltmaktadır.

Yoğurt idrar yolu enfeksiyonlarının sıklığını önemli oranda azaltmaktadır. Yoğurt içermiş olduğu probiyotikler sayesinde hem bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte hem de bağırsak florası ile vajina florasını düzenlemektedir. Bu etkileri sayesinde alerjik hastalıklara karşı direnci arttırmakta, kolon kanseri riskini düşürmekte ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu etki göstermektedir.

Aynı zamanda yoğurt idrar yolu enfeksiyonlarının en önemli kaynağı olan bağırsak ve genital bölgenin florasını düzenleyerek üriner enfeksiyonların gelişmesine neden olan patojen bakterileri o bölgeden uzaklaştırmaktadır. Aynı zamanda idrar PH düzeyini düşürmesi, güçlü bir antibakteriyel olan hidrojenperoksit üretmesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi idrar yolu enfeksiyonlarının sıklığını önemli oranda azaltmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonları hem erkeklerde hem de kadınlarda oldukça sık izlenen bakteriyel enfeksiyonlardır. Yaşamı boyunca her iki kadından birisi üriner sistem enfeksiyonu geçirmekte ve bu enfeksiyonların %20’si tekrarlayan (kronik) hastalık haline gelmektedir. Erkeklerde ise bebeklik döneminde doğmalık anomalilere, genç erişkin yaşlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve prostat iltihaplanmasına, 50 yaşından sonra ise prostat büyümesine bağlı sıklıkla idrar yolu enfeksiyonları gelişmektedir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarının belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Antibiyotik idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir mi?

İdrar yollarında aktif bir enfeksiyon varlığında mutlaka antibiyotik tedavisi önerilmektedir. Ancak tüm dünyada ve ülkemizde antibiyotik direnci hızlı bir şekilde artmaktadır. Artan antibiyotik direnci ve antibiyotiklerin potansiyel yan etkileri bu enfeksiyonların tedavisi kadar görülme sıklığını azaltmak için alınacak önlemleri oldukça önemli hale getirmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonu olanlar nelere dikkat etmeli?

Günlük sıvı alımını arttırmak, idrar bekletme alışkanlığını kırmak, zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, yeterli miktarda C vitamini tüketmek, seksüel ve genital hijyene dikkat etmek, tuvalet temizliğini doğru yapmak bu anlamda alınması gereken önemli tedbirlerdir. Bunların dışında üriner enfeksiyonlardan korunmada probiyotikler ve cranberry (kızılcık) bileşiklerinin kullanımı da birçok hekim tarafından önerilmektedir.

Kızılcık idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir mi?

Kızılcık suyu, içermiş olduğu proantosiyanidin molekülü ile bakterilerin mesane duvarına tutunmasını önlemekte, antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Sütün laktik asit fermentasyonu ile elde edilen yoğurt; proteinin yanısıra kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi birçok mineral ile özellikle B, A ve E vitaminleri açısından oldukça zengindir. Bu zengin içeriği sayesinde kas ve sinir fonksiyonları, kemik ve diş gelişimi açısından oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Hipertansiyon ve kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etkileri olduğu da birçok çalışma ile gösterilmiştir.

 


KONU ÖZETİ

✅ Hastalık Adı İdrar Yolu Enfeksiyonu
✅ Belirtileri İdrar Yaparken Yanma ve Ağrı, Kötü Kokulu İdrar, Sık İdrara Çıkma, Koyu Renkli veya Kırmızı Renkli İdrar, Halsizlik ve Yorgunluk,
✅ İyi Gelen Besinler Yoğurt, Kefir, Kızılcık Suyu…
✅ Dikkat Edilmesi Gerenler Günlük sıvı alımını arttırmak, İdrar bekletme alışkanlığını kırmak, Zararlı alışkanlıklardan uzak durmak

Yoğurt idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir mi?” yazısında bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir